Veci, čo ma vytáčajú: Vzťahy na Facebooku

Autor: Fero Škoda | 8.1.2011 o 23:52 | (upravené 13.1.2011 o 17:57) Karma článku: 8,33 | Prečítané:  1977x

Jedna z vecí, ktoré mi z pobytu na Facebooku robia peklo (akoby samotné vedomie, že ním len zabíjam čas nestačil), je zmena vzťahov. Predstavme si situáciu: jeden váš facebookový kamarát, o ktorom ste si mysleli, že je nezadaný, si zmení status z „nezadaný" na „vo vzťahu".

 

Vcelku bežná situácia, ktorá ma nevytáča. Vytáčajú ma však reakcie na túto zmenu; „to je super :)))", „gratulujem", „tešíme sa, tatino si už začínal myslieť, že si gay :)". A ako doprovod sprevádza komentáre milión „páči sa mi to". Robíte si srandu? Chcete mi povedať, že vám táto informácia úplne vyrazila dych, zmenila život a vylepšila čierny deň plný smoly a nešťastia? Že po dni, kedy vás vyhodili zo skúšky, ukradli vám peňaženku, domov ste museli prísť pešo a v daždi, takmer pred domom vás zrazilo auto, ale pozbierali ste sa, no keď ste už stáli na nohách, zrazilo vás ďalšie,... že po takomto dni prídete domov s hnusnou náladou, nahnevaní na celý svet, nenávidíte všetky živé bytosti, ale keď uvidíte, že nejaký Mišo si našiel novú obeť, váš život zrazu dostane zmysel a začnete byť na všetkých milí ako Scrooge z Vianočnej koledy? Aj keď je tá polovička aj tak niekto, koho ste v živote nevideli a nenávidíte ju už len kvôli jej profilovej fotke, na ktorej sa zúfalo snaží zaujať nadržaných zúfalcov výstrihom po kolená a našpúlenou hubou „na Káčera Donalda"? Naozaj ma idete presviedčať o tom, že ste ich najväčší fanúšik?

Aj tak nikdy neviete, či je to skutočné. Koniec koncov, je to len na Facebooku. Ja viem, ja viem, ono to znie nereálne, ale stále existujú veci, ktoré sa odohrávajú za oknami našich izieb. Vlády sa nám to síce snažia zatajiť, aby nevznikla panika, ale je to tak. Takže vzťah na internete ešte nemusí znamenať vzťah skutočný. Možno sa len Mišo nudí a tak si vytvoril profil vymysleného dievčaťa, aby si z vás vystrelil. Možno ale je skutočná, ale je dutá, možno nenávidí židov a černochov, možno sa kedysi vyspala s Mišovým otcom a teraz sa len snaží k nemu dostať cez syna, možno je to jeho rodina, no ani jeden z nich to nevie.  A možno o tom dokonca aj vedia! A vy im ešte aj gratulujete! Môžete byť na seba hrdí.

Po zmene statusu nasleduje obdobie, kedy spolu dvojica chodí. Alebo chatuje, pokiaľ sa mimo Facebooku nikdy nevideli. Ak sa nevideli, ich vzťah prebieha na tejto sociálnej sieti veľmi intenzívne, čo je v poriadku...keby s tým neotravujú všetkých naokolo! Statusy o tom, ako túto osobu, s ktorou mali včera týždňové výročie, neskutočne milujú, sú jednou z vecí (a ospravedlňte môj slovník), ktoré ma nútia viackrát denne zvracať. Posledné dni si už pred prihlásením musím priniesť pri notebook kýblik, lebo slová, ktoré sa tu píšu sú príliš silné na to, aby som stihol dobehnúť na WC. A nie je to (len) preto, že som zatrpknutý chudák, ktorý chce zničiť všetku lásku na svete. Pretože toto láska nie je. Napísať 10x „milujem ťa", 20x „:-*" a vyzdobiť srdiečkami? Naozaj? To je vaše originálne vyznanie z veľkej lásky, ktoré ste písali päť minút?  Keby Shakespeare videl vaše obrovské úsilie, verím tomu, že by sa začervenal hanbou, celú svoju tvorbu by spálil, kľakol by si na kolená a chcel by, aby ste ho učili.

Druhý variant je, že spolu dvojica chodieva von. Vtedy vznikajú fotky, na ktorých sa obaja usmievajú a tlačia si tváre k sebe tak silno, akoby si mysleli, že sa ako dve bubliny spoja a splynú v jedno (takto sa to naozaj nerobí). Pri fotkách prichádzajú znovu vaše komentáre.  Tentokrát o tom, aký sú strašne zlatučkí. Vážne, vidím a počujem to na každom rohu. Každý jeden párik je pre vás zlatučký. Nevidel som jeden párik o ktorom by to niekto nepovedal. Postavte vedľa seba Margaret Thatcherovú s Richardom Nixonom a niekto to  povie stopercentne aj o nich. Môžem len snívať, že príde vyvolený hrdina k ľubovoľnému páriku a povie tým dvom do očí akí sú otrasní, že sa nemôže na nich pozerať, ani ich počúvať a pre dobro ľudstva by malo byť pre nich dvoch splodenie potomka trestným činom. Pretože nie všetci sú zlatučkí, nemyslím si to. A viete čo? Tým, že im to nehovorím, robím pre nich viac ako vy so svojou falošnou lichôtkou. Lebo ak majú títo dvaja aspoň trochu súdnosti, musia uznať, že na nich nič zlatučké nie je a váš kompliment pochopia ako sarkastickú urážku. Blahoželám, práve ste rozplakali otrasný pár. Akoby to aj tak nemali tažké.

Najobľúbenejšou časťou celého tohto procesu je pre mňa samozrejme zmena statusu po dvoch týždňoch z „vo vzťahu" na „nezadaný". Och bože, to sa niečo nasmejem. Vymením kýblik so zvratkami za najlepšie vínko a s chuťou čítam komentáre; „:´-( to je škoda", „ale nie, veď vy ste boli spolu takí super", „nemohli by ste to ešte skúsiť? :(". Nie žeby vaše komentáre boli o čosi lepšie, sú stále retardované, ale veľmi dobre sa mi pozerá na to, ako celé to obdobie falošnosti, kedy slovo láska strácalo svoj význam, lebo ním bola označovaná obyčajná sexuálna príťažlivosť, pomaly odpláva spolu s mojimi zvratkami do záchodovej misy. Tam, kam patrí. A viete, čo je na tom najlepšie? Že aj keď ste pod statusom fňukali, aby ste ukázali, že ste Mišovi kamaráti, dopadli ste zasa najhoršie. Pretože jeho známosť síce mala rada židov a černochov, nevyspala sa s jeho otcom a nie je ani jeho rodina. Je ale psychicky narušená a na Miša bola naviazaná tak, že keď ho prestala baviť a skončil to s ňou, podpálila mu auto, vybila sklá na dome a na brucho jeho chutného psíka si vzala vývrtku. Takže v momente, keď píšete komentár o tom, ako boli spolu super a mali by to ešte skúsiť, chudák Miško zbiera po kuchyni črevá svojho psa, ktorého mal radšej ako svoju známosť. A vie to aj bez toho, aby o ňom napísal status.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.


Už ste čítali?